Jak być bardziej produktywnym?

Produktywność w pracy ma ogromne znaczenie. Doba ma jednak tylko 24 godziny, a poza obowiązkami służbowymi potrzeba także czasu na te z życia prywatnego, ważny jest także odpoczynek. Jak być bardziej produktywnym i dzięki temu zyskać także więcej czasu dla siebie? Kilka prostych i skutecznych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Sprawdź kiedy jesteś najbardziej produktywny

Ranne ptaszki lubią pracować we wczesnych porach, a później poświecić czas dla siebie i bliskich. Jesteś jednym z nich? Sprawdź kiedy Twoja produktywność jest największa, jaka pora jest dla Ciebie najlepsza do pracy. A może nie lubisz pracować rano i szczyty swoich możliwości osiągasz nieco później? Każdy z nas jest inny, warto dowiedzieć się która pora dnia jest najlepsza w Twoim przypadku.

Zadbaj o plan i po prostu działaj

Chociaż może wydawać się to banalne, dobry plan to podstawa. Określ kiedy możesz pozwolić sobie na przerwę, a kiedy musisz skupić się na pracy. Warto przygotować listę obowiązków i określić kolejność ich wykonywania. Dzięki dobrze przygotowanemu planowi działań praca będzie przebiegała sprawniej a Ty wykorzystasz swoje możliwości najlepiej. Pamiętaj także o tym, aby nie przekładać rozpoczęcia pracy w czasie. Powstało już wiele memów, które doskonale ukazują taki schemat. Zaplanowałeś pracę na 10:00, ale jest już 10:05? Pamiętaj, że nie warto czekać to pełnej godziny. Jeśli planujesz rozpocząć pracę o 10, po prostu zacznij o 10.

Skup się na pracy, ale pamiętaj także o przerwach

Skupienie w pracy jest bardzo ważne. Warto pozbyć się rozpraszaczy jak na przykład telefon, ale także duża ilość kart otwartych w przeglądarce. Warto wyciszyć wszystkie powiadomienia aby uniknąć niepotrzebnego rozpraszania. Pamiętaj, że nawet krótka chwila oderwania się od pracy w trakcie wykonywania ważnego zadania powoduje, że Twoja produktywność spada.
Dzień pracy powinien zawierać także czas na przerwę. Można wykorzystać różne techniki zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Wiele osób decyduje się na kilkuminutowe przerwy po kilkudziesięciu minutach pracy. Dobrym rozwiązaniem są także kilkudziesięciominutowe przerwy co kilka godzin. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, nie zapominaj o regularnych przerwach. Warto także nie korzystać z telefonu i nie sprawdzać maila podczas przerwy. Ten czas powinien być przeznaczony na oderwanie się od urządzeń i pełen relaks.

Określ ilość czasnu na wykonanie zadania i zadbaj o priorytety

Ile czasu potrzebujesz na wykonanie określonych zadań? Warto określić ten czas, aby zmotywować się upływającym czasem. Pamiętaj jednak, aby zadbać nie tylko o szybkość, ale także jakość wykonywania zadań. Nie przejmuj się również zbyt mocno, jeśli przecenisz swoje możliwości. Chociaż początki być trudne, już po kilku dniach lub tygodniach złapiesz swój rytm i zauważysz, że Twoja produktywność jest naprawdę imponująca.
Aby zadbać o produktywność, warto także określać priorytety w pracy. Na pewno jakieś zadania są ważniejsze, a inne nieco mniej ważne. Określenie prioryetów pozwoli Ci określić na których zadaniach trzeba skupić się najpierw, a które można zrealizować nieco później. Takie działanie znacznie wpływa na produktywność w pracy.

Kiedy jest Twój dzień?

Warto planować nie tylko dzień pracy, ale również cały tydzień z odpowiednim wyprzedzeniem. Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku, czasu tylko dla siebie a także chwili dla bliskich. Potrzebujesz przynajmniej jednego wolnego dnia w tygodniu, w którym możesz zapomnieć o obowiązkach w pracy. Jeśli chcesz zachować zdrowie, uniknąć wypalenia zawodowego i czuć się dobrze, pozwól sobie na relaks. Wieczór z książką, impreza w gronie przyjaciół a może romantyczna randka? Niezależnie od tego, jaki jest Twój idealny sposób na relaks, zadbaj o równowagę między pracą a życiem prywatnym i odpoczynkiem.