Jak można pokonać słomiany zapał?

Wiadomo, że człowiek lubi być zmotywowany. Jednak w obecnych czasach niektóre osoby mają tak, iż szybko im się wszystko nudzi. W jednej chwili chcą i są gotowe do realizacji, a w drugiej już chęć odchodzi w zapomnienie. To się nazywa słomiany zapał. Jak sobie z tym radzić? Na pewno nie każdy wie. Dlatego warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu, gdzie zostanie opisane to Jak pokonać słomiany zapał. Jeśli jest ktoś kto nie wie jak sobie z tym poradzić, to ten tekst jest właśnie dla takiej osoby. Warto się z nim zapoznać.

Motywacja. Jak pokonać słomiany zapał?

Zanim przejdziemy do konkretów warto zastanowić się w ogóle czym jest słomiany zapał. Co oznacza. Otóż jest to nic innego jak bardzo szybko przemijający entuzjazm do nowych pomysłów czy projektów. Na początku jest olśnienie, zachwyt a potem odpuszczenie, gdyż coś się znudziło. Słomiany zapał jest zatem krótki i dość ulotny. Czy da się to pokonać? Lub zapomnieć o odkładaniu niektórych spraw na potem? Oczywiście, że tak. Jednak warto się najpierw zastanowić jak to zjawisko powstaje. Otóż w naszej głowie pojawia się pewien pomysł, który wymaga od nas dużego zaangażowania i wysiłku. Na początku wszystko jest dobrze, są chęci. Jednak z czasem zachwyt spada. Zaczynają pojawiać się wymówki, odkładanie czegoś na następny dzień. I tak mija czas, a coś nie jest rozpoczęte. To właśnie jest słomiany zapał. Czy ktoś wie zatem jak sobie z takim zapałem radzić? Oczywiście.

Każdy powinien postawić sobie realne cele, które są proste do osiągnięcia. Warto zastanowić się i zapytać samego siebie jakie będą z tego korzyści. Ważne jest to czy robimy coś dla siebie czy tylko po to, aby kogoś zadowolić i zaimponować innym. Plan działania musi być zatem rozłożony w taki sposób w czasie, aby można było go spokojnie realizować. Inaczej szybko się tym znudzimy. A nie o to przecież chodzi.

Jest kilka sposobów powalających skutecznie walczyć ze słomianym zapałem. Oto one:

  1. Ustalenie przyczyny powstawania słomianego zapału – To jest bardzo kluczowa sprawa. Czasami chcemy za dużo na raz, jesteśmy zbyt ambitni. Dlatego też dopada nas to zjawisko. Powinniśmy zastanowić się na czym nam tak naprawdę zależy. Czasami wpływ na to ma nic innego jak zła organizacja pracy. Czasami jednak można zauważyć, iż wynika on jedynie z chęci rywalizacji ze współpracownikami.
  2. Zorganizowanie planu nowych zadań – To jest ważne, jeśli nie chcecie, aby dopadł was słomiany zapał. Warto ustalić sobie plan nowych zadań, które związane są z projektem, którym chcecie się zająć. To pozwoli zweryfikować czy tego chcemy i czy się w ogóle do tego nadajemy. Czy są szanse, że w ogóle podołamy tym zadaniom. To jest ważne.
  3. Zasada małych kroków – W tym przypadku chodzi o to, że nie wszystko trzeba zrobić od razu. Warto zacząć od czegoś mniejszego, aby się od razu nie zrazić. Zaplanujmy pierwszy krok i zrealizujmy go. Potem przejdźmy do kolejnego. I tak po kolei.

Zastanówmy się w ogóle skąd jeszcze bierze się słomiany zapał u człowieka? Często właśnie dzieje się tak, jeśli na przykład rodzice są bardzo ambitni i naciskają na swoje dziecko tylko po to, aby osiągnęło sukces. Wiadomo, że dziecko chce sprostać oczekiwaniom swoich rodziców. Jednak nie będzie robił tego z przyjemnością, szczególnie gdy ktoś na niego naciska i jest tego po prostu zbyt dużo do opanowania. Często dopada to osoby, które chcą zacząć dbać o siebie i swoją kondycję. Na początku jest super fajnie i chce się ćwiczyć. Jednak mija jeden tydzień, drugi i już powoli chęci mijają. Szczególnie, że w tym czasie co spędzamy na ćwiczeniach można robić coś innego, pożytecznego. No i w ten sposób odkładamy to na bok, jak zawsze na później. Jeśli kogokolwiek dopadnie słomiany zapał naprawdę powinien dokładniej przeanalizować to skąd on się wziął i dlaczego. Wtedy będzie łatwiej nam to opanować lub z tym walczyć.