Co powinieneś wykluczyć z pitchu?

Biznes

Prezentując swój projekt lub firmę, chciałbyś mieć czas na szczegółowe wyjaśnienia, aby podkreślić to, na co poświęciłeś czas. Lider projektu często staje na drodze z powodu braku przygotowania lub naiwności. Mają przed sobą doświadczonych ludzi, którzy znają tajniki tworzenia biznesu, jego sukcesy, porażki i odbicia. Wiedzą, jak wykryć wady w tekście, ale przede wszystkim interesuje ich odkrywanie potencjału drzemiącego w ludziach.

Przede wszystkim, wyklucz próby powiedzenia wszystkiego!

Nie przygotowuj pitchu z myślą o prezentacji pracy doktorskiej: Twój czas jest ograniczony. Dlatego wybierz kluczową ideę, która stanie się Twoim głównym przesłaniem, jeśli chcesz przekonać jury lub inwestorów w tym ograniczonym czasie.

Wykluczyć bycie stoickim.

Nie zapomnij opowiedzieć o sobie i swoim zespole, gdyż często jest to najważniejsza informacja dla inwestorów, którzy liczą na wartość zespołu i jego potencjał. Podkreśl uzupełniające się profile w zespole. I pokaż swoją pasję, bo marzenie jest komunikatywne!

Wykluczyć żargon techniczny

Przedsiębiorcy z cudownymi innowacjami chcą pokazać, że są ekspertami w swojej technologii i często mówią niesłyszalnym żargonem. Pitch nie jest tam, aby zademonstrować swoją wiedzę, ale aby uzyskać buy-in. Dlatego ćwicz przed publicznością złożoną z neofitów i poproś ich o przeformułowanie tego, co powiedziałeś. Rezultat będzie wymowny i będziesz w stanie przygotować jasne wyjaśnienie dla wszystkich odbiorców. Jednym słowem, zastosujesz technikę popularyzacji.

Wyklucz zdania, które prowadzą do podchwytliwych pytań i uwag.

Wykluczyć zwroty typu: “jesteśmy lepsi w…, szybko staniemy się liderami”, “jesteśmy lepsi w… Jesteśmy najtańsi, najlepszej jakości, najbardziej cenieni, z najlepszą obsługą klienta. Nie mamy żadnych wad i jesteśmy najlepsi we wszystkim” – bez poparcia ich dokładnymi i wymiernymi danymi, ponieważ będą one prowadzić do pytań.

  • W czym jesteś najlepszy?
  • Jak zamierzasz być liderem?
  • Jak zostaniesz liderem?

Wyklucz zdania typu: “nie mamy konkurencji”, “mamy niewielu konkurentów”, “mamy tylko jednego konkurenta”, które będą prowadziły do pytań typu:

  • Czy przeprowadziliście Państwo badanie rynku?
  • Czy myślisz, że inni też wpadli na ten pomysł?

Nie ma sensu próbować ukrywać się przed rzeczywistością! Każdy projekt ma konkurentów, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich. Nie identyfikując ich, mówisz inwestorowi, że nie znasz ani swoich konkurentów, ani swoich klientów. Pamiętaj: posiadanie konkurentów to dobry znak: oznacza, że istnieje rynek!

Nie zapomnij zakończyć z polotem.

Nie zapomnij jasno określić swój cel w pitch, co chcesz od publiczności. Być może na etapie pitchu ogłosisz, ile chcesz pozyskać lub jaka jest szacunkowa wartość Twojej firmy. Ostatnie zdanie powinno wzywać do kontynuacji, zapowiadając przyszłość projektów.

Biznes
Jak można pokonać słomiany zapał?

Wiadomo, że człowiek lubi być zmotywowany. Jednak w obecnych czasach niektóre osoby mają tak, iż szybko im się wszystko nudzi. W jednej chwili chcą i są gotowe do realizacji, a w drugiej już chęć odchodzi w zapomnienie. To się nazywa słomiany zapał. Jak sobie z tym radzić? Na pewno nie …

Biznes
Czy mieszkanie pracownicze to dobry sposób na biznes?

Coraz więcej ludzi decyduje się na otworzenie własnej działalności. Wszystko po to, aby można było się usamodzielnić i zarabiać na własny rachunek. Jedni decydują się otworzyć własne biuro rachunkowe, a inni firmę transportową. Każdy jednak zajmuje się tym, czym się interesuje. A to bardzo ważne. W dzisiejszych czasach bardzo dużo …

Biznes
W jaki sposób zmotywować się do pracy?

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy człowiek czy to młody czy trochę starszy potrzebuje motywacji do działania i do pracy. Jeśli tego nie dostają to niestety, ale ich wydajność spada i często decydują się na znalezienie innej pracy. Takiej, gdzie będą doceniani i motywowani. Jednak ważne jest to, że my …