Jak wykorzystać opinie klientów, by zwiększyć sprzedaż?

Opinie i recenzje klientów są jednym z podstawowych elementów, który wpływa na progres biznesu. Warto pamiętać, że ta kwestia jest ważna niezależnie od profilu firmy i od czasu jej dostępności na rynku. Okazuje się, że opinie i recenzje klientów można wykorzystać w celu zwiększenia sprzedaży. Sprawdź jak zrobić to skutecznie.

Opinie – dlaczego są tak ważne?

W dzisiejszych czasach na rynku funkcjonuje tak wiele różnych firm, że klienci mają naprawdę ogromny wybór. Wiele osób przed zdecydowaniem się na zakup czy skorzystanie z usługi, decyduje się na sprawdzenie opinii i recenzji innych klientów. Dlaczego? Ponieważ znacznie ułatwia im to odnalezienie najlepszego produkty czy usługi zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami. Wysoka jakość ma ogromne znaczenie, gwarantuje satysfakcję na której zależy każdemu człowiekowi. Nic więc dziwnego, że sprawdzenie opinii to jeden z ważniejszych kroków przed podjęciem decyzji o zakupie produktu lub skorzystaniu z usługi firmy. Pozytywne opinie dostarczają klientom najważniejszych informacji o produkcie lub usłudze, a dodatkowo zwiększają jego zaufanie. Nawet, jeśli w Twojej ofercie znajdują się produkty wysokiej jakości, wyniki sprzedaży mogą nie być satysfakcjonujące właśnie ze względu na brak pozytywnych opinii. Jak pozyskać opinie i wykorzystać je w celu zwiększenia sprzedaży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Wykorzystywanie opinii w celu zwiększenia sprzedaży

Opinia powinna być rzetelna i wiarygodna. Jeśli chcesz, aby klienci ufali Twojej firmie, warto zadbać o te ważne aspekty. Jednym z najlepszych rozwiązań jest umieszczenie na stronie firmowej sekcji opinii z możliwością dodania materiałów takich jak filmy czy zdjęcia. Takie opinie są bardziej wiarygodne, ludzie im ufają. Pozytywne opinie warto publikować również w social media -ch, aby dotrzeć do większej liczby klientów. Facebook i Instagram to bardzo popularne serwisy z których korzystają ludzie w różnym wieku. Warto więc przynajmniej od czasu do czasu publikować pozytywne opinie w relacjach lub aktualnościach. Takie działanie z pewnością wpłynie korzystnie na wizerunek marki i zaufanie klientów.
Warto przygotować się na to, że wśród opinii znajdą się także te negatywne. Nie warto ich usuwać, trzeba na nie odpowiadać. Dobrym pomysłem jest zadanie pytań klientowi, którzy pozwolą na pozyskanie większej ilości informacji. Dzięki temu firma będzie mogła zastosować rozwiązania, które pozwolą na poprawę oferty i zwiększenie satysfakcji klientów. Pamiętaj, że klienci nie ufają ofercie, jeśli posiada ona same pozytywne opinie. Nie jest bowiem tajemnicą, że takie opinie i recenzje można bez trudu kupić. Klienci o tym wiedzą i znaczna ich część omija oferty, które cieszą się samymi pozytywnymi opiniami. Jeśli więc masz do czynienia z tymi negatywnymi, nie przejmuj się i potraktuj je jako szansę na poprawę oferty swojej firmy.

Pozyskiwanie opinii

Wiesz już jak wykorzystać opinie i recenzje w celu zwiększenia sprzedaży. Co jednak zrobić, jeśli liczba recenzji i opinii jest mała? Oto kilka sposobów na pozyskanie ich od klienta:

  1. Dołącz wiadomość – jeśli Twoja oferta jest dostępna online, do zamówienia warto dołączyć krótką i uprzejmą prośbę o podzielenie się opinią na stronie firmy. Dobrym rozwiązaniem jest także wysłanie wiadomości e-mail.
  2. Testowanie – warto udostępnić klientom możliwość przetestowania produktu w zamian za napisanie recenzji.
  3. Krótka ankieta – warto umieścić ją w widocznym miejscu na stronie, aby klienci mogli szybko podzielić się opinią. Ankieta powinna być odpowiednio przygotowana, aby klient mógł udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytania.
  4. Rabat na kolejne zamówienie – warto przeprowadzić taką akcję, gdyż nic nie motywuje tak jak nagrody. Zaproponuj rabat na kolejne zamówienie za wystawienie recenzji lub opinii.

Pamiętaj, aby nie sięgać po sposoby takie jak kupowanie pozytywnych opinii. Klienci są coraz bardziej ostrożni, a podejrzenia kupowania opinii mogą znacznie pogorszyć wizerunek marki.