Jak zbudować swoją pewność siebie?

Jak wiadomo człowiek ma różne cechy charakteru. Ne ma drugiej takiej osoby, która była by taka sama. Jedni są bardzo skromni i zamknięci w sobie, a drudzy wręcz odwrotnie. Emanuje z nich bardzo duża pewność siebie. Teraz pytanie czy można się jej nauczyć? Tego będzie można dowiedzieć się z niniejszego artykułu gdzie zostanie opisane zagadnienie Moje fundamenty, czyli na czym zbudować pewność siebie. Jeśli zatem ktoś chciałby się zmienić, a nie wie po prostu jak to zrobić, powinien zapoznać się z tekstem. Być może wiedza ta okaże się bardzo przydatna i pomocna.

Rozwój osobisty. Jak zbudować swoją pewność siebie?

Nie każdy wie, ale pewność siebie w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Nawet i relacja, jaką jesteśmy zmuszeni tworzyć sami ze sobą jest trudna ale potrzebna. Dlatego tak bardzo ważne, a nawet wręcz obowiązkowe jest poznawanie, rozumienie i akceptowanie siebie takim jakim się jest. Jak to zrobimy to jest już klucz do sukcesu. Dzięki zdobyciu pewności siebie będziemy w stanie spojrzeć nieco inaczej na nasze zachowanie, emocje i inne czynniki, które towarzyszyć nam będą przez cały dzień. Jeśli sami nie rozumiemy siebie to jak możemy żądać tego od innych osób? Jest to niemożliwe.

Warto dodać, iż trzeba nauczyć się umiejętności dojrzałego budowania własnej pewności siebie, która oparta jest na akceptacji. Jednak to kluczowa umiejętność, jeśli chcemy stworzyć własne szczęście. Jednak trzeba poświęcić trochę więcej czasu na naukę, gdyż poczucie własnej wartości samo się nie pojawi. Wymaga to pracy na wielu płaszczyznach naszego życia:

 • szacunku do siebie,
 • samoakceptacji,
 • samoświadomości,
 • wiedzy o sobie,
 • empatii.

Jeśli już opanujemy te umiejętności i będziemy znać siebie na wylot to możemy być pewni, że będzie się żyło znacznie lepiej i zdrowiej. Ludzie będą bardziej szczęśliwsi. Wiele osób jednak uważa, że nie w każdym wieku można się tego nauczyć. To jest bzdura. Nigdy nie jest za późno, aby poznać samego siebie.

Co jeszcze można zrobić, aby zbudować u siebie pewność siebie? Oto kilka przykładów:

 1. Polubienie samego siebie – Jeśli my siebie nie lubimy to jak mają polubić nas inni ludzie? To ważne, aby akceptować siebie całego.
 2. Nieporównywanie się z innymi – To jest najgorsze co można zrobić. Przecież wiadomo, że każdy jest inny. Jeśli ktoś jest gorszy wiadomo, że uważamy się za lepszych. Jednak jest to sztuczne.
 3. Nieocenianie innych ludzi – To jest najgorsze co może być. Nikt nie lubi być oceniany, szczególnie gdy ktoś tej osoby nie zna. Warto polubić dane osoby takimi jakimi są. Nie chodzi tylko o wygląd ale także o cechy charakteru.
 4. Obserwowanie swoich emocji – Warto za każdym razem analizować swoje emocje. I zastanawiać się skąd one się wzięły. Zarówno te negatywne jak i pozytywne.
 5. Budowanie pewności siebie tylko na swoich cechach – Nie chodzi o to, aby budować pewność siebie na tytułach naukowych, skończonych studiach czy posiadaniu większej sumy pieniędzy. Trzeba robić coś tylko dla siebie, ale w taki sposób, aby cieszyć się nawet z tych małych rzeczy.
 6. Zaakceptowanie tego, że ktoś nas nie lubi – To jest ważne, gdyż nie da się przecież kogoś lubić na siłę. Trzeba się z tym pogodzić, że kogoś lubią mniej a kogoś bardziej. Nie warto na siłę się starać, gdyż to nie wyjdzie. Zawsze znajdzie się osoba, której coś nie będzie pasowało. Zwłaszcza jeśli coś się tej osobie odmówi.
 7. Posiadanie własnej drogi – Lepiej iść swoją drogą, niż kroczyć za innymi bez celu. Tylko my powinniśmy decydować o tym jak chcemy żyć. Nie inni.

Jak widać pewność siebie pomaga w życiu. Nikt nie lubi nieudaczników, którzy nic nie robią tylko użalają się nad sobą. Dlatego warto nauczyć się siebie od nowa. Wiadomo, że jeśli chcemy wypracować nowe umiejętności to musimy wziąć pod uwagę, że to jest pewnego rodzaju proces. Musimy znać także swoje słabe i mocne strony. Jeśli pokochamy siebie, inni też nas pokochają.