Proces coachingu i mentoringu w drodze do zmian

Zarówno coaching, jak i mentoring zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność na gruncie polskim. Zdarza się, że są stosowane nawet jednocześnie. Jaka jest specyfika obu tych współczesnych metod oddziałujących zarówno na jednostki, jak i przedsiębiorstwa? Co odróżnia sesje coachingowe od mentoringowych? Kiedy warto skorzystać z coachingu, a w jakich przypadkach bardziej odpowiedni okaże się mentoring?

Istota coachingu i mentoringu

Oba procesy wspierają rozwój i efektywność. Mogą dotyczyć różnych obszarów funkcjonowania człowieka, np. osobistego, biznesowego czy finansowego.  Tam, gdzie konieczna jest zmiana, wzmacniają motywację i dążenie do osiągania wyznaczonych sukcesów. Doceniają przy tym naturalne zasoby, talenty i wartości, które są kluczem do osiągania wszelkich wyznaczonych celów. Bazując na odkrytych zasobach konsekwentnie dążą do realizacji wyznaczonej ścieżki prowadzącej do konkretnych zmian. Zasadnicza różnica dotycząca obu pojęć mieści się w roli coacha czy mentora. Zarówno coach, jak i mentor uważnie słuchają oraz zadają pytania ułatwiające uzyskanie konstruktywnych rozwiązań. W coachingu dzięki różnym technikom klient samodzielnie powinien dotrzeć do  satysfakcjonujących go odpowiedzi. Coach zakłada, że osoba posiada wszelkie potrzebne umiejętności służące rozwiązaniu danego problemu czy realizacji konkretnego celu. Stara się jedynie je niejako odblokować, np. dzięki wzmocnieniu samooceny. Mentor z kolei może dzielić się z podopiecznym swoją wiedzą oraz udzielać mu konkretnych rad i wskazówek. Jest bowiem ekspertem w danej dziedzinie. Przyjmuje rolę przewodnika, dzięki czemu wpływa na rozwój mniej doświadczonej osoby.

Długofalowy proces zmiany

Zarówno coaching, jak i mentoring są ukierunkowane na przyszłość. Ich zadaniem jest wspomóc klienta w zmaganiu z konkretnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nim rzeczywistość czy chęć rozwoju w wybranych kierunkach. Procesy te zazwyczaj nie są jednorazowym zabiegiem, najczęściej trwają przez dłuższy okres czasu. Każdy sam powinien zdecydować, która z form pomocy będzie w konkretnej sytuacji dla niego odpowiednia. Warto rozważyć wybór coachingu lub mentoringu w obliczu potrzeby realizacji określonych zmian czy celów. Wybór pomiędzy kierunkiem coaching a mentoring nie musi być też definitywny. Z powodzeniem można połączyć obie te formy. Bardzo często zawodowcy pełnią jednoosobowo obie funkcje, zwłaszcza w wybranych dziedzinach. Efektywna zmiana, która jest niejako tworzywem potrzeby obu tych procesów, może wymagać zarówno konfrontacji z własnymi wewnętrznymi zasobami, jak i długofalowej pracy z ekspertem.