Jak żyć, aby niczego nie żałować?

nie żałuj

Jedna z najsłynniejszych piosenek Edith Piaf nosi tytuł „Je ne regrette rien”, czyli „Niczego nie żałuję”. Chyba każdy z nas chciałby wieść życie, w którym nie byłoby żalu ani poczucia zmarnowanych szans. Zobacz, w jaki sposób możesz to osiągnąć!

1. Pozwól sobie na błędy!

Często jesteśmy wychowywani tak, aby obawiać się porażek. Tymczasem, gdybyśmy nie upadali, nigdy nie nauczylibyśmy się chodzić! Pamiętaj więc, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi – jeśli więc zdarzy Ci się porażka, staraj się wyciągnąć z niej wnioski, a nie pogrążać się w żalu.

2. Łap sroki!

Zwrot „łapać kilka srok za ogon” jest w języku polskim nacechowany negatywnie. Tymczasem, zgodnie z inną ludową mądrością, lepiej jest żałować tego, co się zrobiło, niż tego, czego się nie zrobiło. Korzystaj zatem z życia, ucz się nowych rzeczy i nieustannie rozwijaj – to gwarancja, że za kilka lub kilkanaście lat nie będziesz żałować utraconych szans.

3. Inwestuj w co, to niezniszczalne

Oczywiście, pieniądze są czymś bardzo istotnym w życiu każdego z nas. Szczęśliwi i spełnieni ludzie nie skupiają się jednak tylko na ich zarabianiu – każda finansowa inwestycja może kiedyś skończyć się fiaskiem. „Remedium” na problemy ekonomiczne jest „inwestowanie” w swoją rodzinę, przyjaciół oraz inne ważne dla nas relacje. Sukcesem także trzeba się mieć z kim dzielić!

4. Ustal własne zasady

Rodzice i nauczyciele często powtarzają nam, że czegoś „nie wolno”, „nie powinno się” lub „nie wypada”. Rzecz jasna, niektóre z tych reguł musimy przyswoić – dla dobra własnego i społeczeństwa. Nie daj się jednak wpędzić w pułapkę życia cudzymi marzeniami. Twoi rodzice zaplanowali Ci karierę lekarza, ale Ty wolałbyś zostać archeologiem? Dalsza rodzina wolałaby, abyś miał/ miała inną dziewczynę/ chłopaka? Cóż… wysłuchaj tego, co mówią inni, ale ostatecznie podejmij własną decyzję. To Twoje życie i to Ty wiesz, co da Ci szczęście!

5. Dziel się zasobami

Człowiek, który żyje nie tylko dla siebie, nigdy nie uzna, że jego życie nie ma sensu i że żałuje podjętych decyzji. Zastanów się więc, co możesz zrobić dla innych, czym możesz się podzielić, komu pomóc? Możesz zaangażować się w wolontariat, zostać dawcą krwi lub… blogerem, który będzie dzielił się z czytelnikami swoimi przemyśleniami i talentem. Jesteś zbyt ważną osobą, by nie olśnić świata swoją dobrocią i umiejętnościami!