Wady diety Dukana – co powinieneś wiedzieć

Kilka lat temu dieta białkowa cieszyła się ogromną popularnością – do jej stosowania przyznawali się nawet celebryci. Okazało się jednak, że jej stosowanie – choć rzeczywiście pozwala zgubić zbędne kilogramy – posiada bardzo wiele wad. Warto, byś je poznał, zanim zdecydujesz się stosować tę dietę…

Wpływ diety białkowej na zdrowie

Dieta, którą zalecał swoim pacjentom dr Dukan, jest jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia. Opiera się ona na spożywaniu ogromnych ilości białka – dopiero w późniejszej fazie można sięgać po warzywa, owoce czy pieczywo. Nadmiar białka w organizmie prowadzi jednak to jego zakwaszenia, czyli tak zwanej ketozy. Dieta ta bardzo obciąża również nerki oraz wątrobę – może doprowadzić nawet do jej zapalenia! Brak “dostaw” glukozy bardzo negatywnie wpływa także na funkcjonowanie naszego mózgu – u osób stosujących dietę Dukana często występuje zatem ospałość, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią oraz… labilność emocjonalna.

Dieta białkowa – wady dotyczące smaku

OK, wiemy już, że dieta Dukana może zrujnować nam zdrowie. Warto wspomnieć jeszcze o bardziej “przyziemnym” aspekcie tego sposobu odżywiania się, czyli… monotonii smakowej! Ponieważ podczas fazy uderzeniowej tej diety nie możemy jeść warzyw ani owoców, żywimy się wyłącznie chudym mięsem i nabiałem, które – podawane nawet bez soli – mają bardzo mdły smak. Dłuższe odżywianie się w taki sposób prowadzi do zniechęcenia – i to nie tylko do diety białkowej, ale także do diet w ogóle, gdyż… odchudzanie zaczyna nam się kojarzyć z okropnym w smaku pożywieniem!

Dieta wysokobiałkowa na masę – hit czy kit?

Na stosowanie diety wysokobiałkowej decydowali się nie tylko ludzie pragnący schudnąć, ale także osoby ćwiczące i pragnące zbudować masę mięśniową. Rzeczywiście, jeśli chcemy posiadać piękną muskulaturę, powinniśmy jeść sporo białka – nie powinno ono jednak być wyłącznym składnikiem diety! Węglowodany oraz tłuszcze również są bardzo istotne. Dieta Dukana natomiast u większości osób prowadziła do osłabienia, czego efektem było… zaniedbywanie ćwiczeń. Zdecydowanie lepsze będzie zatem stosowanie zbilansowanej diety, w której występują wszystkie składniki odżywcze!