Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi radzić?

Udana rozmowa kwalifikacyjna jest warunkiem koniecznym, aby zdobyć nową posadę. Czasami jednak podczas spotkania z przyszłym pracodawcą czy rekruterem słyszymy pytania, na które trudno jest nam udzielić odpowiedzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie “ściągę”, która może pomóc przygotować się na ewentualne trudne pytania!

Ile chciałby pan zarabiać?

Wiele osób sądzi, że gdy podamy niższą stawkę, to zostaniemy odebrani jako osoby skromne, którym zależy na pracy, a nie na pieniądzach. To błąd! Powinniśmy wykazać się wiedzą na temat tego, jakie są średnie zarobki na podobnych stanowiskach – i podać zbliżoną do nich kwotę.

Gdzie widzi się pan za pięć lat?

W tym pytaniu nie chodzi tylko o określenie poziomu naszej ambicji, ale także o sprawdzenie, czy zastanawiamy się nad swoją przyszłością i traktujemy współpracę z danym miejscem poważnie. Warto więc wspomnieć o tym, że chcielibyśmy awansować – nie ma sensu być fałszywie skromnym!

Jakie ma pan doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku?

Jedno z najtrudniejszych pytań – w końcu doświadczenie trzeba gdzieś zdobyć…. Pamiętaj jednak, że mówiąc o doświadczeniu, możesz także wspomnieć o wolontariatach czy innych działaniach, które przygotowały Cię do wykonywania określonej pracy. Praktyki czy staże również mogą okazać się atutem!

Dlaczego zdecydował się pan aplikować?

To pytanie sprawdza na ogół nie tylko naszą motywację do podjęcia danej pracy, ale także to, ile wiemy o danej firmie. Zawsze powinniśmy odpowiadać na nie tak, aby było widać, że wiemy sporo na temat przedsiębiorstwa i sumiennie przygotowaliśmy się do rozmowy. Powinieneś także wykazać, że ta praca jest dla Ciebie szansą na rozwój, a firma będzie miała pożytek z Twoich umiejętności.

Czy planuje pani zostać mamą?

Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny dotyczyć Twoich umiejętności i motywacji do podjęcia pracy, a nie życia osobistego – zwłaszcza tak intymnej sprawy. Rekruter w ogóle nie powinien więc zadać takiego pytania – a jeśli to się zdarzy, masz prawo odmówić udzielenia odpowiedzi!