Czy studia medyczne są tak trudne?

książki na studia medyczne

Kolejny rocznik maturzystów opuścił już mury szkół ponadgimnazjalnych. Niektórzy z nich zdecydowali się na kontynuowanie swojej edukacji na studiach medycznych. Dostanie się na kierunek lekarski może być powodem do dumy, ale czasem budzi także obawy – w końcu medycyna ma opinię bardzo ciężkiego kierunku. Czy rzeczywiście przyszli lekarze muszą bez przerwy się uczyć?

“Lekarzami zostają tylko najlepsi”

Tego rodzaju zdania często wypowiadają wykładowcy pracujący na uczelniach medycznych oraz studenci ostatnich lat. Rzeczywiście, aby skończyć medycynę, należy włożyć sporo pracy w zdobywanie wiedzy. Niektóre przedmioty, takie jak anatomia czy farmakologia wymagają spędzenia wielu godzin nad książkami – pozycja “Pharmindex” jest na przykład podstawowym źródłem wiedzy o obecnie stosowanych lekach dla studentów kierunku lekarskiego. Studia medyczne wymagają także odpowiednich predyspozycji oraz – niekiedy – nerwów ze stali. Podczas praktyk w placówkach ochrony zdrowia studenci często mają kontakt z osobami, które są poważnie chore i cierpiące – osoby szczególnie wrażliwe mają tutaj “pod górkę”! Pierwsze lata medycyny to także wiele godzin zajęć, które nie zawsze wydają się nam pasjonujące…

Zarwane noce i litry kawy? Nie, jeśli jesteś zorganizowany!

Mity dotyczące tego, że studenci medycyny nie mają czasu na życie towarzyskie i muszą bez przerwy zakuwać, są jednak wyssane z palca. Po pierwszych latach studiów młodzi ludzie mają na ogół wypracowany własny styl uczenia się, a zajęć teoretycznych jest coraz mniej – istotną rolę odgrywają zajęcia w szpitalach, które są bardzo ciekawe i pozwalają naprawdę przygotować się do wykonywania zawodu lekarza. Poza tym, pewne przedmioty (takie jak na przykład lektorat języka obcego), wiele osób nieco sobie odpuszcza – skupienie się na najważniejszych przedmiotach umożliwia zyskanie sporych ilości wolnego czasu! Kluczem do sukcesu pozostaje jednak odpowiednia organizacja i regularne uczęszczanie na zajęcia – dzięki temu zdobywamy wiedzę na bieżąco, a sesja przestaje być tak straszna!