Stop napojom gazowanym!

Lubisz słodzone napoje z dużą ilością bąbelków? Jeżeli zależy Ci na zdrowiu, to powinieneś jednak z nich zrezygnować! Zobacz, dlaczego napoje gazowane są szkodliwe oraz czym można je zastąpić.

Dlaczego warto “odstawić” gazowane napoje?

Oczywiście, ze względu na zdrowie, ale także urodę i samopoczucie! Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w tego rodzaju produktach. W napojach o ciemnej barwie często występuje substancja 4-MEI, nazywana też niekiedy E150. Naukowcy już jakiś czas temu dowiedli, że składnik 4-MEI jest substancją rakotwórczą. Kolejnym niezdrowym składnikiem, jaki często jest dodawany do napojów z bąbelkami, jest  tartrazyna. Może ona wywoływać powodować reakcje alergiczne, bezsenność, depresję, a nawet nadpobudliwość i problemy z koncentracją. Wbrew pozorom, napoje gazowane nie gaszą pragnienia, lecz… wzmagają je. Dzieje się tak dlatego, że zawierają bardzo dużo cukru, a ten powoduje, że chce nam się pić. Niestety, zamiast sięgnąć po szklankę wody dla “zneutralizowania” słodkiego smaku, wiele osób wypija… kolejną porcję napoju. Napoje gazowane mają także fatalny wpływ na naszą figurę – zawierają one mnóstwo pustych kalorii i cukrów prostych, które sprzyjają szybkiemu tyciu. Na przykład jedna puszka coli dostarcza nam trzy czubate łyżki stołowe cukru Napoje gazowane są szczególnie niewskazane dla dzieci oraz kobiet w ciąży.

Co pić zamiast napojów gazowanych?

Oczywiście, napojem, po który powinniśmy sięgać najczęściej, jest zwykła woda – źródlana lub mineralna. Czasami jednak mamy ochotę na napój, który nie tylko nawadnia, ale także ma słodki smak. Warto wówczas sięgnąć po soki owocowe (niesłodzone!) oraz zdrowe koktajle, które przygotujemy z owoców, warzyw i jogurtu lub kefiru połączonych w blenderze. Możemy też przygotować domowe lemoniady, składające się z wody, owoców oraz ziół – na przykład mięty lub tymianku. Są one nie tylko o wiele zdrowsze od gazowanych napojów, ale także świetnie smakują i doskonale orzeźwiają – zwłaszcza w porze letniej.