Jak stawiać sobie cele i skutecznie je osiągać?

jak stawiać sobie cele

Tytułowy bohater popularnego serialu „Lucyfer” potrafił zmusić ludzi do udzielenia mu odpowiedzi na pytanie o najgłębiej skrywane pragnienia. W prawdziwym życiu możliwość odkrycia swoich potrzeb i marzeń posiadasz jedynie Ty sam. Zobacz, co możesz zrobić, aby to, o czym marzysz, stało się Twoją codziennością!

Stosuj metodę SMART

Może nieco stara i wyświechtana, ale w dalszym ciągu pomocna tym wszystkim, którzy dopiero zaczynają przygodę z rozwojem osobistym. W myśl tej metody każdy cel powinien być: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie – w języku angielskim pierwsze litery poszczególnych słów tworzą właśnie skrót SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound). Zwłaszcza konieczność określenia swojego celu w czasie bardzo ułatwia zabranie się za życiowe „porządki”!

Znajdź zamiennik odraczania

Nie ma większego wroga osiągania sukcesu, niż mówienie sobie „zrobię to jutro, bo dziś… (tu wstawić dowolną wymówkę)”. Zastanów się więc, czym zastąpisz odkładanie spraw na następny dzień – może na przykład, jeśli będziesz zmęczony po powrocie do domu, najpierw wypijesz ciepłą herbatę i zadzwonisz do przyjaciela, a później wywiążesz się z nowych obowiązków?

Zrób listę potencjalnych przeszkód

Myślenie „wszystko będzie dobrze” nie sprzyja, niestety, wytrwaniu w postanowieniach. Każdego z nas dopadają czasami gorsze dni – bywamy rozkojarzeni, ktoś mówi nam, że nasza metamorfoza to głupota lub… dotykają nas problemy zdrowotne. Wypisz więc na kartce potencjalne problemy i zagrożenia dla realizacji Twojego celu, a następnie dopisz do każdego z nich kilka przykładowych rozwiązań, które – w razie potrzeby – wcielisz w życie!

Określ, na jakie sfery życia ma wpłynąć cel

Czasami nie osiągamy swoich celów, bo… tak naprawdę nie jesteśmy na nie gotowi albo w ogóle nie mamy ochoty na zmiany. Kiedy więc przyjdzie Ci do głowy, że chciałbyś za rok wybrać się w podróż dookoła świata, zastanów się, na jakie aspekty Twojego życia wpłynie taka decyzja – w tym wypadku będzie to zapewne sfera rodzinna (jeśli masz małe dzieci – mogą mieć do Ciebie żal) oraz zawodowa (szef raczej nie pochwali Cię za ten pomysł). Jeśli jesteś świadom konsekwencji i gotów na takie zmiany – ruszaj w drogę! W przeciwnym razie postaraj się wybrać coś mniej „rewolucyjnego” – jeśli tego nie zrobisz,  możesz nawet podświadomie „sabotować” swoje dążenia, co powoduje frustrację!

Przebywaj z inspirującymi ludźmi

Marzy Ci się zmiana pracy? Pogadaj szczerze z kimś, komu udało się zmienić posadę na lepszą! Może to być znajomy, ktoś z rodziny albo mówca motywacyjny, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Dzięki temu wiara w to, że Ci się uda, będzie w Tobie wciąż żywa!