Jak się zmotywować? Sztuka motywacji w kilku odsłonach

Każdy z nas ma plany i marzenia, które wciąż oczekują na realizację. Nierzadko zdarza się też tak, że zaczynamy mierzyć się z jakimś wyzwaniem, lecz – właśnie z powodu „słomianego zapału” – nie jesteśmy w stanie wytrwać w danym postanowieniu. Kluczem do sukcesu jest oczywiście motywacja, tylko… jak ją w sobie zbudować i utrzymać na zawsze?

Motywacja do działania

Na początku warto wyjaśnić, co właściwie kryje się za słowem na „M”, odmienianym ostatnio przez wszystkie przypadki. W skrócie można powiedzieć, że motywacją nazywamy to, co popycha nas do realizacji naszych celów. Jest to więc coś w rodzaju „paliwa” dla naszych marzeń – posłużmy się tutaj nieco „mechanicznym” porównaniem: nawet jeśli mamy przed sobą wspaniałą drogę i siedzimy za kierownicą najlepszego samochodu – bez paliwa nie wyruszymy w podróż. Źródła motywacji mogą być zewnętrzne (na przykład wymagający rodzice, szef czy konieczność opłacenia rachunków za mieszkanie) lub wewnętrze (związane z ambicjami oraz naszą chęcią zmiany swojego życia i poprawy losu).

Brak motywacji

Oczywiście, w czasie trwania naszej „podróży”, paliwa zwyczajnie ubywa. Brak motywacji jest chyba największą zmorą wszystkich osób, które chciałyby brać od życia więcej – to właśnie brak chęci, a nie ograniczenia zewnętrzne, zwykle powoduje, że się poddajemy. Trzeba pamiętać, że chwilowy brak siły do działania jest czymś zupełnie normalnym – każdemu z nas przydarza się przecież czasami choroba, problem rodzinny lub kryzys w życiu uczuciowym. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy taka sytuacja się przeciąga – bez motywacji nikt nie jest w stanie skutecznie rozwijać siebie.

Techniki motywacyjne

W sytuacji, gdy brak motywacji występuje przez dłuższy czas, warto jest sięgnąć po sposoby, które przywrócą Ci chęć do działania – techniki motywacyjne. Obecny coaching zna ich bardzo wiele. Szczególnie popularna jest ostatnimi czasy wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie osiągnięcia sukcesu. Pomocne może być także zapisywanie swoich postępów na „linii życia”, ustawienie sobie na tapecie laptopa motywujących haseł albo ewaluacje swoich postępów w danej dziedzinie i wręczanie sobie „nagród”. Nie warto pomijać także „motywacyjnej książkoterapii”- sięganie po dobre poradniki motywacyjne może naprawdę pomóc nam w przechodzeniu przez proces zmiany!

Filmy motywujące do działania

Osobną „kategorią” motywatorów są filmy motywacyjne. W Internecie można znaleźć bardzo wiele nagrań, które ułatwią zmęczonemu i zagubionemu człowiekowi powrót na właściwą ścieżkę. Film taki może być dziełem fabularnym albo też stanowić nagranie wystąpienia znanego mówcy motywacyjnego. Można powiedzieć, że oglądanie tego typu filmów stanowi tańszą alternatywę dla uczestnictwa w konferencjach i szkoleniach poświęconych motywacji. Jeśli nie jesteś przekonany do tej formy motywowania się, zapoznaj się z filmami autorstwa Mateusza Grzesiaka – guru motywacji, który sprawi, że szybko opuścisz wygodny fotel!

Jak zmotywować się do działania

Jeżeli chodzi o motywowanie samego siebie, to nie istnieje żaden cudowny „lek”, który sprawdzi się u wszystkich ludzi. Każda osoba musi sama odkryć i przetestować, jakie sposoby motywacji działają na nią najlepiej. Dla jednych będzie to motywacja zewnętrzna, inni wolą motywować się „wewnątrz swojej głowy”, czyli wewnętrznie. Jeśli jednak zaczyna nam doskwierać brak chęci do działania, warto jest uzmysłowić sobie, o co tak naprawdę walczymy – czy naszym celem jest schudnięcie, awans w pracy, czy może znalezienie odpowiedniego partnera? Świadomość swojego celu jest niezmiennie jednym z najbardziej skutecznych sposobów na utrzymanie motywacji!