Jak się zmotywować do realizacji swoich postanowień?

postanowienie

Każdy z nas ma marzenia, ale nie każdemu udaje się je spełnić. Czemu tak się dzieje? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zmotywujemy się do zmiany swojego życia. Przedstawiamy kilka sposobów na zdobycie i utrzymanie motywacji!

Poproś o wsparcie bliskich

Czy sukces można osiągnąć, działając samodzielnie? Jasne, że tak. Łatwiej jest jednak zmotywować się do działania, jeśli mamy blisko siebie zaufaną osobę, która pomoże nam określić cele oraz wesprze nas w momencie kryzysu i zwątpienia. Poza tym… będziesz miał z kim świętować swoją metamorfozę!

Wizualizuj obie strony medalu

Wiele mówi się na temat wizualizacji – i słusznie. Jest to bardzo pożyteczne narzędzie! Aby motywacja była naprawdę wysoka, co jakiś czas wizualizuj sobie zarówno swoje życie po sukcesie, jak i po porażce. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, która z tych fantazji za jakiś czas stanie się rzeczywistością!

Przypominaj sobie, dlaczego podjąłeś dane postanowienie

Metoda nieco „brutalna”, ale piorunująco skuteczna. Kiedy nachodzi Cię kryzys, zastanów się, co w Twoim życiu się nie udało, co chcesz zmienić, co Cię uwiera – a następnie powiąż to wspomnienie ze swoim postanowieniem. Może na przykład postanowiłeś uczyć się angielskiego, bo było Ci głupio, kiedy podczas służbowego spotkania niczego nie mogłeś zrozumieć? Uświadom też sobie, że Twoje życie zmieni się na lepsze, jeśli tylko wytrwasz!

Wprowadzaj zmiany w odpowiednim tempie

Czasem warto pomyśleć o swoich celach w sposób pozbawiony emocji. Zastanów się: czy naprawdę jesteś w stanie schudnąć dwadzieścia kilogramów w ciągu miesiąca? Raczej nie.  Jeśli więc postawisz na totalną rewolucję, już po kilku dniach motywacja spadnie – w końcu dotrze do Ciebie, że Twój plan jest nierealistyczny i przestaniesz robić cokolwiek. Zmiany wprowadzaj więc powoli, ale zarazem konsekwentnie. W tej sposób utrzymasz motywację na wysokim poziomie!

Notuj swoje sukcesy i porażki

Po co niby to robić? Oczywiście po to, by… móc powtarzać sukcesy i uczyć się na błędach! Nasze mózgi, niestety, maja ograniczoną ilość „pamięci”, dlatego często zapominamy o tym, co pomogło nam lub przeszkodziło w osiągnięciu celu. Sporządź więc swój „Pamiętnik motywacyjny”, w którym będziesz zapisywać, jakie metody działają, a jakie nie. Czytając te notatki po jakimś czasie, zobaczysz, jak wiele od Ciebie zależy i jak duża jest Twoja siła sprawcza. Takie „odkrycie” naprawdę motywuje do dalszej pracy!