Rozwój osobisty – od czego zacząć?

Życie tylko po to, aby przeżyć, nie wydaje się zbyt ciekawe – dzisiejszy człowiek, aby być szczęśliwym, potrzebuje nieustannego rozwoju siebie. Rozwój osobisty może być fascynującą przygodą – warto jednak wiedzieć, od czego ją zacząć!

Określ swoje priorytety

Chcesz szybko nauczyć się nowego języka? Pragniesz znaleźć miłość? A może marzysz o zmianie pracy na bardziej dochodową? Na samym początku drogi, na którą chcesz wejść, określ kierunek swojej wędrówki. Ustal, na czym zależy Ci najbardziej – możesz oczywiście w tym celu skonsultować się z przyjacielem lub inną bliską osobą. W przeciwnym razie grozi Ci słomiany zapał – nie da się przecież w ciągu miesiąca zmienić wszystkiego.

Zrób research swoich zasobów

Bardzo ważne jest także określnie, ile czasu i pieniędzy możesz poświecić na swój rozwój. Chcesz znaleźć nową pracę? OK, szukaj jej, ale nie zawalaj przy tym tych obowiązków, które pozwalają Ci zarobić na utrzymanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – Twoje zasoby będą się sukcesywnie zwiększały!

Stwórz system monitorowania postępów

Nic tak nie motywuje do dalszej pracy nad sobą, jak uświadomienie sobie, że już udało nam się sporo osiągnąć. Zastanów się więc, w jaki sposób będziesz oceniał swoje postępy – możesz je zapisywać, dzielić „wielki cel” na kilka mniejszych lub nagradzać się po zakończeniu każdego etapu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by swoimi postępami dzielić się z innymi, na przykład prowadząc vloga!

Szukaj wsparcia i motywacji

Rozwój osobisty jest bardzo ekscytujący, ale czasami każdego dopada zniechęcenie. Przygotuj się na trudniejsze momenty, rejestrując się na forum motywacyjnym, sporządzając listę technik, po które będziesz mógł wówczas sięgnąć (świetnie sprawdza się wizualizacja) lub… poproś kumpla, by w razie „doła” pomagał Ci wziąć się w garść!

Wybierz dla siebie „guru”

W Internecie jest bardzo wiele filmów motywacyjnych, autorstwa popularnych coachów. W księgarniach można zaś znaleźć liczne książki, które mówią o tym, w jaki sposób można zmienić swoje życie. Zorientuj się, z którym mentorem jest Ci najbardziej „po drodze”, a następnie… pozwól mu się prowadzić. Jednocześnie nie zamykaj się na innych nauczycieli i mówców motywacyjnych – ten rynek rozwija się bowiem bardzo dynamicznie.

Zobacz również na forum:

Nauka języka metodą 1000 słówek
Książki motywacyjne