Jak robić notatki, żeby były skuteczne?

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, słuchaczem kursu językowego czy pracownikiem korporacji – na pewno mierzysz się w życiu z sytuacjami, kiedy to musisz zrobić notatki. Zobacz, jak je przegotowywać, aby były skuteczne i… aby chciało Ci się do nich zaglądać!

Kolorowy zawrót głowy

Nikt nie lubi rutyny i monotonii – także podczas nauki! Kiedy robisz notatki, staraj się używać jak największej ilości cienkopisów i flamastrów w kolorach, jakie lubisz. Wystrzegaj się jedynie czerwonego – ten kolor nie ułatwia ludziom zapamiętywania.

Mania wielkości?

Czy wiesz, że kiedyś sądzono, że osoby, których pismo składa się z dużych liter, są… narcyzami? Na szczęście współczesna psychologia obaliła ten pogląd, więc nie musisz się obawiać, że ktoś na podstawie Twoich notatek Cię „zdiagnozuje”. Pisz dużymi i wyraźnymi literami, a łatwo będzie Ci się odnaleźć!

Pokochaj mapy myśli

Ta rewelacyjna metoda pomaga na stałe zmienić swój sposób uczenia się! W tworzeniu map myśli chodzi o zapisywanie głównych haseł na środku kartki, a następnie dorysowywanie „rozgałęzień”. Tworząc mapy myśli, posługujemy się hasłami i skrótami, a także rysunkami i kolorami. Już podczas tworzenia mapy myśli możesz się bardzo dużo nauczyć!

Ilustracje, wykresy, punkty

Nie ma nic gorszego, niż otrzymanie materiału do nauki, który jest „litym” tekstem. Kiedy robisz notatki, postaraj się je urozmaicić wizualnie – stosuj wykresy, podpunkty oraz obrazki, które przykują Twój wzrok i pozwolą uniknąć chaosu.

E-notatki i korzyści w realu

Lata szkolne na szczęście mamy już za sobą – nie musimy zatem prowadzić „wzorowych” zeszytów. Jeśli spędzasz dużo czasu przez komputerem lub ze smartfonem w ręku, zacznij używać tego sprzętu także do robienia w nim notatek – będziesz mieć do nich nieskrępowany dostęp w ciągu dnia!

Nie powściągaj emocji

Nasze mózgi najlepiej radzą sobie z zapamiętywaniem tego, co wywołuje u nas emocje. Zrezygnuj więc z nudnych i „suchych” notatek w szkolnym stylu – opisując coś, wyrażaj swoje emocje, rysuj emotikony, używaj epitetów, jakie Twoim zdaniem najlepiej pasują do danej rzeczy. Nauka będzie wówczas szła o wiele szybciej!

Notuj na bieżąco

Kiedy robimy notatki podczas wykładu lub szkolenia, są one bardziej dokładne niż te, które zostały sporządzone kilka godzin lub kilka dni później. Staraj się więc „wyciągać” jak najwięcej z kursów, na które uczęszczasz. Także podczas biznesowego spotkania nie będzie nietaktem, jeśli zanotujesz sobie najważniejsze rzeczy.