Jak prawidłowo dbać o siebie – 10 przydatnych porad

Zastanawiasz się, jak zadbać o siebie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? A może w Twoim życiu zaszły ostatnio poważne zmiany i zastanawiasz się, jak wrócić do formy? Przedstawiamy 10 przykazań, które powinien poznać każdy, kto chce wiedzieć, jak skutecznie dbać o siebie!

1. Odżywiaj się zdrowo

Zacznij od odstawienia fast foodów i niezdrowych przekąsek – dzięki temu poczujesz się lżejszy i będziesz mieć więcej energii.

2. Wysypiaj się

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu zarwana noc – nie pozwól jednak, by weszło Ci to w nawyk. Śpij minimum siedem godzin w ciągu doby, a będziesz rześki i wypoczęty podczas całego dnia!

3. Czytaj książki

Chcesz być naprawdę szczęśliwą osobą? Zadbaj o siebie także pod względem intelektualnym! Czytanie pobudza naszą kreatywność, pozwala poszerzyć zasób słownictwa oraz czyni bardziej atrakcyjnymi dla innych.

4. Znajdź pasję

Bo to ona nadaje życiu smak. Dzięki posiadaniu hobby jesteśmy w stanie przetrwać wiele – także kryzysy osobiste i zawodowe.

5. Dbaj o rodzinę i przyjaciół

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dbać o siebie, to wiedz, że jedną z podstawowych “części składowych” naszego szczęścia jest pielęgnowanie kontaktów społecznych. Staraj się więc, aby w Twoim życiu nie było dni, podczas których nie odbędziesz choćby jednej rozmowy z kimś, na kim Ci zależy.

6. Bądź aktywny

Ruch wspomaga produkcję endorfin – hormonów szczęścia oraz sprawia, że jesteśmy zdrowsi. Staraj się więc być w ruchu choć przez pół godziny w ciągu dnia.

7. Często odpoczywaj

Praca jest bardzo ważną dziedziną życia, ale… nie można skupiać się wyłącznie na niej. Nie pozwól sobie wmówić, że odpoczywanie to marnowanie czasu!

8. Podróżuj, kiedy możesz

Nie muszą to być wyprawy na antypody. Jeżeli masz kilka wolnych dni, wyskocz z przyjaciółmi lub rodziną za miasto, by oderwać się od codziennej rutyny.

9. Unikaj używek

Papierosy czy spożywany w nadmiarze alkohol rujnują nie tylko nasze zdrowie, ale także stan psychiczny i… stan konta. Pamiętaj, że wolność od nałogów pomaga żyć bardziej świadomie!

10. Bądź wdzięczny za to, co posiadasz

Wielu z nas nawet nie dostrzega tego, jak wiele w życiu zrobiło i jak dużo szczęścia mamy każdego dnia. Zwykle skupiamy się na tym, co jeszcze chcemy zrobić i czego nam brakuje – do pewnego momentu jest to dobre, ponieważ pozwala się zmotywować do działania, ale… nie zapominajmy nigdy o tym, co już osiągnęliśmy!