Porady dietetyka – czy warto z nich korzystać?

Porady dietetyka - czy konieczne?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na skorzystanie z porad dietetyka. Czy jest to jedynie chwilowy kaprys, czy może bardzo pozytywna tendencja? Przekonaj się, czy warto iść do dietetyka!

Porady dietetyka? Po co, kiedy damy radę sami?

Nie jest prawdą, że każdy musi iść do dietetyka. Jeżeli posiadasz wiedzę na temat zdrowego odżywiania, wiesz, jak przygotowywać zbilansowane posiłki oraz jesteś osobą zdrową – nie musisz wykupować cyklu spotkań w poradni dietetycznej. Nawet jeśli na Twoim brzuchu lub w udach pojawiło się trochę zbędnego tłuszczu, to – jeśli tylko ograniczysz kaloryczność spożywanych posiłków i zaczniesz więcej się ruszać – na pewno dasz sobie radę z powrotem do formy. Nie jest konieczna specjalna dieta na brzuch – po prostu należy pilnować bilansu kalorycznego. Dietetyk nie jest także niezbędny, kiedy chorujemy, ale mamy zalecenia dietetyczne od lekarza – wówczas wystarczy się do nich stosować. Na pewno nie warto także odwiedzać dietetyka tylko dlatego, że robi to ktoś z naszego otoczenia!

Dietetyk potrzeby od zaraz

Inaczej jednak wygląda sprawa w przypadku znacznej nadwagi lub otyłości – wtedy na pewno powinniśmy udać się do specjalisty! Osoby, które przewlekle chorują lub których wyniki badań pozostawiają wiele do życzenia, także powinny zgłosić się do dietetyka – dzięki odpowiednio dobranemu jadłospisowi mamy szansę poprawić swój stan zdrowia. Do poradni dietetycznej powinny udać się również te osoby, które – pomimo wielu prób i wysiłków – nie są w stanie schudnąć lub przybrać na wadze. Kobiety w ciąży i planujące dziecko także podejmą dobrą decyzję, jeśli zdecydują się udać do dietetyka – w końcu od ich diety zależy nie tylko ich własne samopoczucie, ale także zdrowie dziecka, które w przyszłości urodzą. Wielu trenerów zaleca, by pod opieką specjalisty od odżywiania były też osoby, które intensywnie uprawiają sport – w końcu organizm, który narażony jest na duży wysiłek, potrzebuje najlepszego “paliwa”! Wreszcie, wizyta u dietetyka jest wskazana wtedy, kiedy po prostu czujesz, że nie do końca wiesz, jak odżywiać się zdrowo na co dzień – specjalista rozwieje Twoje wątpliwości i doradzi, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.