Czy pieniądze dają szczęście?

Iluż to już filozofów i artystów zastanawiało się nad tym, czy dzięki pieniądzom człowiek może osiągnąć szczęście…! Dziś nadszedł czas na mnie – podzielę się z Wami swoją opinią na temat związku bogactwa ze szczęściem i spełnieniem.

Miłość jest bezcenna…

… przyjaźń i wewnętrzny spokój także. Udanego związku, paczki super przyjaciół czy chwil, które później przez lata się pamięta, zwyczajnie nie da się kupić! Ludzie, którzy są z nami blisko, zwykle nie cenią nas za to, ile zer posiadamy na koncie, jak duży mamy dom i samochód, lecz za nasze poczucie humoru, wrażliwość i chęć niesienia pomocy, gdy tego potrzebują. Pokolenie naszych babć i dziadków miało znacznie trudniejsze warunki bytowe – sklepy świeciły pustkami, a do tego mało kto miał możliwość prowadzenia własnej firmy. Mimo to wielu ludzi tamtej “epoki’ było bardzo szczęśliwych – moi dziadkowie o czasach swojej młodości opowiadają z ogromnym sentymentem. A przecież z pewnością nie pławili się w luksusie! Sądzę, że kluczem do szczęścia jest kochająca rodzina i umiejętność doceniania tego, co – choć niematerialne – jest bardzo cenne!

Finansowe bezpieczeństwo

Z drugiej strony jednak nie można udawać, że pieniądze w ogóle nie są ważne. Jak zapewne wiecie, praca i kariera od zawsze (to znaczy odkąd zaczęłam myśleć “po dorosłemu”), są dla mnie ważne. Dlaczego? Ponieważ pieniądze pomagają nam spełniać nasze marzenia! Jeżeli nie zarabiamy wystarczająco dużo, nie sposób spełnić marzeń o dalekich podróżach, własnym mieszkaniu czy zwyczajnie odłożyć czegoś na “czarną godzinę”. Wypłata, która nie jest zbyt niska, pozwala zwyczajnie czuć się bezpieczniej – zwłaszcza wtedy, gdy mamy rodzinę. Sama nigdy nie chciałabym znaleźć się w sytuacji, w której musiałabym zdecydować, czy opłacę rachunki, czy kupię dziecku nowe buty… Osoby zamożne mogą także dzięki swoim środkom wspierać potrzebujących – a przecież zawsze pomaganie innym daje nam satysfakcję!

Choć pieniądze nie dają szczęścia, to jednak na pewno ułatwiają nam jego osiągnięcie. Warto zatem starać się o to, by nasza kariera prężnie się rozwijała!