Mieszkania pracownicze – sposób na biznes?

Mieszkania pracownicze

Branża budowlana przeżywa niesamowity rozwój – nowe technologie, nowe inwestycje, nowe budowy i coraz większa liczba renowacji starszych budynków. To wszystko sprawia, że gdzie, jak gdzie, ale w budownictwie nie sposób mówić o braku miejsc pracy. Jedyne, co bywa problemem, to kwestia miejsca pracy. Większość firm, które wykazują najlepsze przychody osiąga swój poziom dzięki mobilności. Jest duża inwestycja poza miejscem zamieszkania? Żaden problem – startują do przetargu, wygrywają i przenoszą się do innego miasta. W takich przypadkach potrzebne są zasoby mieszkaniowe, które zapewnią odpowiednie warunki odpoczynku pracownikom wszystkich szczebli – informuje przedsiębiorca, który posiada kwatery i mieszkania pracownicze w Łodzi. A zapewnienie noclegu to z kolei pomysł na biznes i konkretny zysk dla innych. Jak to działa?

Własny biznes?

Wszędzie tam, gdzie potwierdzono zaplanowane długoterminowe inwestycje, których podstawą jest budowa nowych budynków lub długoterminowa odnowa starszych, warto rozważyć otwarcie własnego biznesu w postaci hotelu pracowniczego. Ale żeby się tym zająć i nie napytać sobie trudności z Urzędem Skarbowym, ani żadną inną państwową instytucją, należy najpierw założyć własną działalność gospodarczą. To ona umożliwi wystawianie faktur i prawidłowe rozliczanie się ze „skarbówką”. Chociaż może się to wydawać zaporą nie do pokonania dla tych, którzy nie znoszą formalności i nie znają się na finansach, a zwłaszcza dla tych, którzy nie mają kapitału początkowego, to nie ma co od razu się poddawać. W Polsce prowadzony jest szereg projektów, których celem jest wsparcie dla osób decydujących się na podjęcie działalności i prowadzenie własnej firmy. Gdzie szukać informacji? Oczywiście w Internecie, ale kto woli, może iść i porozmawiać z doradcami w swoim urzędzie pracy. Kolejnym nieodzownym elementem realizacji planu jest dysponowanie powierzchnią mieszkalną, która pozwoli na prowadzenie wynajmu jako mieszkania pracownicze lub kwatery, które można wynajmować na doby. Najlepiej sprawdzają się tutaj domki jednorodzinne, posesje wielopiętrowe, ale również pojedyncze mieszkania w dobrej lokalizacji.

Ile kosztuje wynajęcie?

Firmy budowlane zdają sobie sprawę, że muszą zapewnić  pracownikom miejsce do spania, a doświadczenie nauczyło ich właścicieli, że najkorzystniejszym finansowo i organizacyjnie rozwiązaniem jest wynajmowanie domu lub pojedynczych pokoi. Mieszkania pracownicze w Łodzi, Warszawie czy Katowicach to wydatek dobowy w granicach kilkudziesięciu złotych za osobę.

Podczas podpisywania umowy na dłuższy czas można negocjować rabaty i dogodny termin zapłaty, co dla firm budowlanych jest świetną zachętą. Najważniejsze, aby mieć dobrze skonstruowaną umowę.