Czy kawa szkodzi? Fakty i mity na temat picia kawy

Przez lata wszyscy grzmieli, że „kawa jest niezdrowa”, a dziś coraz częściej słyszy się o jej prozdrowotnych właściwościach. Zastanawiacie się, jak to w końcu jest? Czy kawa szkodzi? Czy kawa jest zdrowa? Poznaj najważniejsze fakty i obalone mity na temat kawy.

Kawa odwadnia

Fałsz. Choć kawa wykazuje lekkie działanie moczopędne, to jednak wpajanie nam, że kofeina jest silnym diuretykiem, jest tak samo zasadne, co mówienie, że picie herbatki ze skrzypu i pokrzywy odwadnia. Osoby, które poza kawą piją zalecaną ilość wody, czyli ok. 1,5 dziennie nie muszą się niczego obawiać.

Picie kawy na czczo szkodzi

Prawda. Wypicie kawy na pusty żołądek powoduje, że już wkrótce pojawi się wilczy głód, czyli taki, nad którym nie sposób zapanować. Jego napad zwykle kończy się sięganiem po węglowodany proste zamiast złożonych, czyli zamiast pożywnego i zbilansowanego śniadania serwujemy sobie porcję słodkich zapychaczy. Dostarczona w ten sposób energia szybko się skończy, a gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi powoduje pogorszenie samopoczucia i nowy atak głodu. Co więcej, kawa na czczo może potęgować podrażnienia śluzówki układu pokarmowego u osób z problemami gastrycznymi.

Picie kawy kończy się zawałem

Fałsz. W 2009 roku chińscy uczeni z uniwersytetu w Guangzou przedstawili metaanalizę 21 wcześniejszych badań, z której jasno wynika, że picie kawy nie tylko zwiększa ryzyka chorób serca, ale jej umiarkowane spożycie(do dwóch filiżanek dziennie) nawet obniża ryzyko tych chorób u kobiet.

Kawa poprawia koncentrację

Prawda. Kawa nie jest cudownym eliksirem na poprawienie swojego IQ, ale badania z Bristol University wykazały, że kofeina pozwala przywrócić poprawne funkcjonowanie mózgu, u osób, które mają za sobą ciężką noc lub duży wysiłek. Ale pamiętaj, że pobudzające działanie kawy trwa zwykle od 15 minut do godziny.

Picie kawy wydłuża życie

Prawda. Z opublikowanych w „New England Journal of Medicine” badań wynika, że picie kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Osoby, który piją sześć filiżanek kawy dziennie, umierają przedwcześnie aż o 16-20% rzadziej (wg różnych badań) niż osoby, które piły dwie lub mniej.