Joga a odchudzanie – czy na macie można schudnąć?

Kiedy myślimy o jodze, przeważnie mamy przed oczami wyobraźni osobę w pozycji kwiatu lotosu, będącej w trakcie medytacji. Tymczasem wiele osób decyduje się uczęszczać na zajęcia jogi nie w celu doświadczenia duchowego przebudzenia, ale… po to, by pozbyć się zbędnych kilogramów! Ale czy joga rzeczywiście odchudza?

W czym pomaga joga

Każdy z rodzajów jogi ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Joga uczy prawidłowego oddechu, pozwala na wyciszenie organizmu (relaks jest częścią praktyki nawet jogi dynamicznej), poprawia ukrwienie tkanek i funkcjonowanie układu nerwowego. Badania pokazują również, że systematyczne uczęszczanie na jogę pomaga radzić sobie ze stresem oraz może być dodatkowym “lekarstwem” w walce z depresją. Dzięki jodze możliwe jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała – choć joga i odchudzanie nie wydają się oczywistym połączeniem, to jednak dzięki tej aktywności można schudnąć nie mniej, niż przy wykonywaniu ćwiczeń na siłowni! Ta tradycyjna aktywność rodem z Indii pozwala nam także poznać własne ciało i pokonać wiele ograniczeń.

Jedna joga, wiele szkół

Nie wszyscy wiedzą, że rodzajów jogi jest bardzo wiele. Istnieją zarówno odmiany jogi, których uprawianie wymaga niemało wysiłku (na przykład ashtanga joga, zwana także jogą dynamiczną), nieco “spokojniejsza” hatha joga (którą propagował między innymi zmarły kilka lat temu B. K. S. Iyengar), joga kundalini czy wreszcie joga nidra, podczas praktykowania której ciało jest w bezruchu, a cała praca dokonuje się w umyśle. Dlatego też, zanim wybierzemy się na zajęcia, powinniśmy zastanowić się, czego właściwie oczekujemy – jeśli chcemy poznać siebie i zgłębić jogiczną filozofię, wybierzmy jogę kundalini czy nidrę. Jeżeli natomiast najbardziej zależy nam na odchudzaniu – najlepszym wyborem dla nas będzie joga dynamiczna. Dobrym pomysłem na odchudzanie dla par jest także wspólne uczęszczanie na acro jogę – podczas tych zajęć wykonuje się wzajemne podnoszenia, dzięki czemu można również wzmocnić mięśnie i… nietypowo spędzić czas!