Jak zacząć oszczędzać?

Najtrudniej jest zacząć. Ta zasada dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia, w tym także oszczędzania. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby w końcu przestać żyć jedynie od wypłaty do wypłaty, a każdy awaryjny wydatek nie przyprawiał o zawał serca? Pora dowiedzieć się, jak zacząć oszczędzać. I nie ważne, czy chcesz odłożyć na wakacje, czy na studia dla dziecka – początek drogi wygląda tak samo.

Niech oszczędzanie stanie się nawykiem

Jeśli konsekwentnie będziesz trzymać się planu oszczędzania, na początku odczujesz ból, później tylko czasami będzie ci to doskwierać, a na koniec będziesz zastanawiać się, jak mogłeś nie oszczędzać wcześniej. Ale cierpliwości – jedni potrzebują więcej, inni mniej czasu, żeby przywyknąć do oszczędzania. Warto zacząć od małych kroków, aby nie stracić motywacji.

Oszczędzaj na początku miesiąca

Zapomnij o oszczędzaniu nadwyżek, które zostaną na koniec miesiąca. Na koniec miesiąca nie zostaje nic, dlatego zaraz po otrzymaniu wypłaty wykonaj przelew na konto oszczędnościowe. Aby nie zastanawiać się, czy „w tym miesiącu dam radę”, ustaw stałe zlecenie przelewu na dzień, kiedy wypłata jest zawsze na koncie.

Masz dwuzłotówkę? Odłóż ją!

Ten prosty trik nie wymaga większego wysiłku i sprawdza się nawet wśród najmłodszych. Po każdych zakupach opłaconych gotówką, zobacz, czy w portfelu nie została moneta 2 zł. Jeśli tak niech wyląduje w „Śwince”. Ustal termin, kiedy sprawdzisz zawartość, na przykład kwartał. Chcesz uzbierać więcej i szybciej? Odkładaj pięciozłotówki lub papierowe 10 zł.

Oszczędzaj „końcówkami” transakcji

Jeśli zakupy opłacasz kartą płatniczą, przenieś metodę na „wirtualną świnkę” – niektóre banki mają usługę automatycznego oszczędzania na końcówkach wszystkich płatności. Po zakupach, za które płacisz kartą, bank zaokrągla wydaną kwotę w górę, a nadwyżkę przekazuje na konto oszczędnościowe. Kwota może być zaokrąglana do pełnej złotówki lub pięciu złotych albo o określony procent – to zależy od Twoich ustawień. W ten sposób na co dzień nie odczujesz odkładasz, a drobne kwoty szybko zmienią się konkretną sumę.

Proste? Proste! A zatem – do oszczędzania przystąp!