Jak motywować pracowników

Jeśli jesteś dyrektorem lub menedżerem, na pewno nie są Ci obce problemy z motywowaniem załogi do pracy. Czasami opór podwładnych jest tak duży, że wydaje się, że „nic z nich nie będzie”. Na szczęście istnieją jednak sposoby, które umożliwią Ci skuteczne zachęcenie pracowników do sumiennego wykonywania swoich obowiązków!

Używaj komunikatu „ja”

Kiedy chwalisz, a także kiedy krytykujesz postępowanie zatrudnionych osób, nie wyrażaj się zbyt ogólnikowo. Zwrot „beznadziejnie pracujesz” nie sprawi, że pracownik zrozumie i naprawi swoje błędy! Wypróbuj więc metodę, za której skuteczność ręczy wielu psychologów i coachów: mów, co widzisz, jakie uczucia to w Tobie wzbudza oraz czego w związku z tym oczekujesz. Pracownikowi, który się spóźnia, możesz na przykład zakomunikować: „Po raz trzeci spóźniłeś się na zebranie. Nie podoba mi się to, ponieważ wprowadza chaos i łamie nasze zasady. Oczekuję, że następnym razem pojawisz się punktualnie lub uprzedzisz nas, że zamierzasz się spóźnić”.

Pozwól ponarzekać

Brak możliwości wyrażenia negatywnych emocji często sprawia, że pracownicy plotkują między sobą, wzajemnie demotywując się do pracy. Aby temu zapobiec, wprowadź „godzinę krytyki”, podczas której każdy będzie mógł powiedzieć, co „uwiera” go w pracy. Wprowadź jednak pewną zasadę – jeśli ktoś narzeka na jakiś aspekt działania firmy, powinien zaproponować alternatywne rozwiązanie. Dzięki temu Twoi pracownicy poczują się także odpowiedzialni za losy zespołu!

Chwal publicznie, upominaj face to face

Zwyczaj udzielania publicznych nagan ma się u nas dobrze… niestety. Dzięki rozwojowi psychologii pracy wiemy jednak, że pracownik, którego publicznie skrytykowano, czuje się bardziej upokorzony, niż zmotywowany. Dlatego też, jeśli masz jakieś zastrzeżenia do pracy podwładnego, powiedz mu o tym podczas rozmowy w cztery oczy. Co innego, kiedy zamierzasz kogoś pochwalić (co zresztą należy robić często) – w miarę możliwości rób to na forum, by inni pracownicy mieli motywację do dalszych starań.

Organizuj wyjścia firmowe

Bilard, paintball, a może piknik rodzinny? Wspólne spędzanie czasu także po pracy to najlepszy sposób, aby pracownicy lepiej się poznali, zaprzyjaźnili się ze sobą i chętnie udawali się do biura. Pamiętaj, że ludzie, którzy dobrze czują się w towarzystwie współpracowników, staranniej wykonują swoje obowiązki i bardziej zależy im na realizacji długoterminowych celów!