Jak dbać o serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele – nic więc dziwnego, że starożytni (i późniejsi!) artyści uważali je za “siedzibę” naszych uczuć i emocji. Warto zatem odpowiednio o nie dbać!

Bądź aktywny fizycznie

Ruch jest niezwykle ważnym elementem dbania o prawidłowe funkcjonowanie serca. Dzięki wysiłkowi fizycznemu, nasz układ krwionośny jest stymulowany do odpowiedniej pracy. Dodatkowo, dzięki ruchowi maleją nasze “szanse” na nadwagę i otyłość, które, jak powszechnie wiadomo, nie służą sercu… Potwierdzeniem tych słów może być statystyka: osoby, które nie są aktywne fizycznie, są dwa razy bardziej narażone na choroby serca!

Rzuć palenie

Przeważnie, kiedy mówimy o szkodliwości papierosów, mamy na myśli ich negatywny wpływ na płuca. Tymczasem dym tytoniowy jest także przyczyną chorób mięśnia sercowego – zwiększa między innymi ryzyko wystąpienia jego zawału. Palacze mają ograniczoną zdolność do wymiany gazowej w płucach i we krwi, przez co organizmowi brakuje tlenu, co z kolei powoduje rozwój miażdżycy.

Panuj nad stresem

Stres sam w sobie nie jest naszym wrogiem – może on motywować do działania, a także ostrzegać przed zagrożeniem. Zbyt stresujący tryb życia niekorzystnie wpływa jednak na pracę serca. Podczas silnego zdenerwowania, nadnercza uwalniają substancją zwaną katecholaminą,  która podnosi ciśnienie krwi i wywołuje skurcze naczyń krwionośnych. Staraj się więc, aby w Twoim rozkładzie dnia nie brakowało czasu na sen i odpoczynek.

Zdrowo się odżywiaj

Nasze serce “lubi”, dietę bogatą w zdrowe tłuszcze roślinne, nisko przetworzone produkty, warzywa, owoce, a także tłuszcze omega, które można znaleźć między innymi w rybach morskich. Nie służą mu natomiast bardzo tłuste i mocno solone potrawy – przede wszystkim fast foody. Zbawienny wpływ na pracę serca ma także czerwone wino – o ile, rzecz jasna, sięgamy po nie z umiarem.

Badaj się

Powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest w stu procentach prawdziwe! Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania poważnym chorobom serca jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Dają one szansę na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, gdy tylko zaczyna się dziać coś niepokojącego.