5 powodów dla których warto robić notatki

Lenistwo to problem ogromnej ilości osób. Człowiek z reguły stara się unikać robienia trudnych rzeczy. Stara się również unikać pewnych czynności, których wykonywanie nie należy do bardzo interesujących. Do takich należy robienie notatek. Robienie ich daje jednak bardzo dobre rezultaty i jest częstą praktyką wśród wielu ludzi sukcesu. Znacznie ułatwiają one porządkowanie pewnych kwestii i ułatwiają zapamiętywanie. Warto zacząć je zatem robić, a przy tym zdać sobie sprawę z tego w jaki sposób robić je prawidłowo, ponieważ to również jest niezwykle istotne. Tylko prawidłowo zrobione notatki bardzo dobrze sprawdzają się w swojej roli. Przedstawiamy główne powody przemawiające za sporządzaniem notatek.

Powód 1: Notowanie najważniejszych informacji, do których będzie można wrócić

Podczas przebywania na szkoleniu czy konferencji warto najważniejsze informacje notować, aby móc później do nich wrócić. W sytuacji, gdy prezentowanych jest wiele zagadnień naprawdę ciężko jest wszystko zapamiętać podczas szkolenia. Notatki umożliwiają natomiast powrót do najważniejszych informacji i uporządkowanie ich w głowie już po samym wydarzeniu.

Powód 2: Sporządzanie listy zadań

Notatki mogą również posłużyć jako narzędzie do sporządzania listy zadań. Dzięki temu można dokładnie zaplanować praktycznie każdy swój dzień i maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje właśnie sporządzanie notatek. Znacznie łatwiej będzie w ten sposób wygrać z lenistwem.

Powód 3: Ułatwienie zapamiętywania

Naukowo udowodnione jest, że już sam proces sporządzania notatek pozytywnie wpływa na pamięć długotrwałą. Wykonywanie notatek może być zatem świetnym sposobem na zapamiętanie większej ilości informacji z danego wykładu.

Powód 4: Możliwość powrotu do zagadnień

Notatki pozwalają na powrót do danych zagadnień. Można w ten sposób powrócić do zagadnień nawet sprzed bardzo długiego czasu i sobie je przypomnieć.

Powód 5: Szybkość nauki

Nie podlega również wątpliwości, że notatki usprawniają proces nauki i czynią ten znacznie efektywniejszym. Skondensowana w notatkach wiedza jest przez mózg przyswajana znacznie szybciej niż podczas czytania całych książek.