Zumba a spalanie kalorii

Zumba – oryginalne połączenie tańców latynoskich i treningu fitness. I coraz popularniejsza metoda pozbywania się zbędnych kilogramów. Czy rzeczywiście jest tak skuteczna? Przyjrzymy się kilku faktom i mitom.

Kwestia pierwsza – porównanie do innych sportów

Odnośnie tematu zumba a spalanie kalorii krąży wiele nieprawdziwych teorii. Wiele kobiet uważa, że taniec to cudowny sposób na odchudzanie, sto razy skuteczniejszy niż gra w siatkówkę czy jazda na rowerze. Jak to wygląda w praktyce? Godzina zwykłej, tradycyjnej zumby to strata około 450 kalorii. Natomiast, jeżeli dodatkowo weźmiemy do rąk ciężarki (to tak zwana zumba tonning), spalimy ponad 600 kalorii. Dla porównania: godzina biegania normalnym tempem to około 350 kalorii, jazda na rowerze przez taki sam okres czasu to strata 600 kalorii, natomiast sześćdziesiąt minut intensywnego aerobiku to 500 kalorii. Innymi słowy, efekty zumby rzeczywiście są dosyć imponujące. Aczkolwiek stwierdzenie, jakoby połączenie tańca i fitness dawało trzy razy lepsze efekty niż jakakolwiek inna forma aktywności fizycznej, należy uznać za mylne.

Kwestia druga – co z dietą?

Układając plan odchudzania, często zastanawiamy się, ile kalorii spalamy na zumbie, a nie analizujemy innych ważnych szczegółów, takich jak częstotliwość treningu albo jadłospis. Dlaczego to aż takie ważne? Ponieważ może znacząco wpłynąć na tempo, w jakim tracimy kolejne kilogramy. Jak już zostało wyjaśnione wcześniej, zumba rzeczywiście jest bardzo skuteczna, gdy w grę wchodzi spalanie kalorii. Jednak musimy mieć świadomość, że same ćwiczenia zwykle nie wystarczają. O ile nie planujemy bardzo intensywnego treningu, powinniśmy się też postarać o dopasowany do naszych upodobań jadłospis. Zumba może być ciekawa, oryginalna i cudowna – ale jeżeli ograniczymy się do jednych zajęć w tygodniu i będziemy czekać na fantastyczne efekty, możemy zostać niemile zaskoczeni.

Wnioski?

Odpowiedź na pytanie, ile kalorii spalamy na zumbie, brzmi: bardzo dużo. Jednak efektywne spalanie kalorii nie gwarantuje skutecznego odchudzania. Dopiero kiedy połączymy zajęcia zumby z odpowiednią dietą, możemy się spodziewać doskonałych rezultatów!